Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev almak bir çok insanın hayatında çoğu kez 1 yada 2 kez yapabileceği bir gayrimenkul yatırımıdır. Uzun Yıllar birikimlerini biriktiren  yada emekli ikramiyesini alıp ev almanın hayaline düşer insanlar

Hayatımız ve ailemiz için böylesine önemli bir yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler konular var gelin bunları birlikte değerlendirelim.

 

Öncelikle alacak olduğunuz gayrimenkulün iskanı yani oturma ruhsatı var mı ? yok mu? Bunu netleştirin. Eğer sıfır bir daire alıyorsanız bunu belediyelerden öğrenebilir yada mal sahibinden bunun aslı gibidir onaylı bir örneğini talep edebilirsiniz.oturma ruhsatının olmaması ve sizin bu ruhsat olmadan gayrimenkule taşınmanız sizlerin canını fazlasıyla sıkabilir.

2.el gayrimenkul alırken de evin elektirk-su aboneliklerinin alınıp alınmadığından oturma ruhsatı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çünkü belediyeler ve elektrik kurumları oturma ruhsatı olmayan binalara elektrik ve su vermiyorlar.

Diğer önemli kriter, evin krediye uygun olup olmaması konusudur. Siz evi kredi ile almıyor olabilirsiniz ,ancak ileride satmak istediğiniz kişi kredi ile alım yapacak olabilir. Eğer evi alırken bir ekspertiz firması ile görüşüp ki bu çok cüzi rakamlara yapılmaktadır evinizin  ekspertizini yaptırırsanız krediye uygun olup olmadığını tespit etmiş olursunuz.

Ev almak gerçekten göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Hayatımız boyunca belki ilk kez böylesine büyük bir yatırım yapacağız ve burda bir ömür yaşayacağız…. O yüzden çok iyi analizler yapmalıyız..öncelikle hızlı karar vermekten kaçının ve aynı gün için de en fazla 3 tane ev gezin..İnanın ki bunu tecrübeler ile bir çok kez yaşadık aynı gün içerisinde 3 den fazla ev bakan müşterilerimiz genel de konut alamıyor

Paylaş: