Sitemize Hoşgeldiniz...

E-Posta Adresimiz bilgi@mkmyatirim.com

Telefon Numaramız 0236 404 0 656

KONUT ALIRKEN BİLİNMESİ GEREKENLER

Ana Sayfa » Blog Yazılarımız » KONUT ALIRKEN BİLİNMESİ GEREKENLER

Ev almak bir çok insanın hayatında çoğu kez 1 yada 2 kez yapabileceği bir gayrimenkul yatırımıdır. Uzun Yıllar birikimlerini biriktiren  yada emekli ikramiyesini alıp ev almanın hayaline düşer insanlar

Hayatımız ve ailemiz için böylesine önemli bir yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler konular var gelin bunları birlikte değerlendirelim.

 

Öncelikle alacak olduğunuz gayrimenkulün iskanı yani oturma ruhsatı var mı ? yok mu? Bunu netleştirin. Eğer sıfır bir daire alıyorsanız bunu belediyelerden öğrenebilir yada mal sahibinden bunun aslı gibidir onaylı bir örneğini talep edebilirsiniz.oturma ruhsatının olmaması ve sizin bu ruhsat olmadan gayrimenkule taşınmanız sizlerin canını fazlasıyla sıkabilir.

2.el gayrimenkul alırken de evin elektirk-su aboneliklerinin alınıp alınmadığından oturma ruhsatı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çünkü belediyeler ve elektrik kurumları oturma ruhsatı olmayan binalara elektrik ve su vermiyorlar.

Diğer önemli kriter, evin krediye uygun olup olmaması konusudur. Siz evi kredi ile almıyor olabilirsiniz ,ancak ileride satmak istediğiniz kişi kredi ile alım yapacak olabilir. Eğer evi alırken bir ekspertiz firması ile görüşüp ki bu çok cüzi rakamlara yapılmaktadır evinizin  ekspertizini yaptırırsanız krediye uygun olup olmadığını tespit etmiş olursunuz.

Ev almak gerçekten göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Hayatımız boyunca belki ilk kez böylesine büyük bir yatırım yapacağız ve burda bir ömür yaşayacağız…. O yüzden çok iyi analizler yapmalıyız..öncelikle hızlı karar vermekten kaçının ve aynı gün için de en fazla 3 tane ev gezin..İnanın ki bunu tecrübeler ile bir çok kez yaşadık aynı gün içerisinde 3 den fazla ev bakan müşterilerimiz genel de konut alamıyor😊

Alacak olduğumuz dairenin deprem yönetmeliğine uygun olmasına lütfen çok dikkan edin.ülkemiz deprem  kuşağında ve depreme dayanıklı olmayan daireleri , kolanlarında çatlak olan binaları bilir kişiler ile tespit edip alım yapmayın.

Alacak olduğunuz daireyi beğendiniz ve alım aşamasına geçmeye karar verdiniz. Kesinlikle hayatınızda ilk kez görmüş olduğunuz bir ev sahibine oracıkta cebinizden çıkartı sözlemesiz bir şekilde kaparo teslim etmeyin.

Sözleşmesiz verilen kaporanın hiçbir önemi yoktur.Bu işin uzmanı bir gayrimenkul danışmanı ile evi anlaştığınız bedeli,verilecek olan kaporayı belirterek 2 taraflı ıslak imzalı olarak onaylayın.aslında gayrimenkul danışmanı verecek oldupuz hizmet bedeli ile kendinizi o kadar çok garanti altına aldınız ki sizin alım satım işinizi güvene ve sorunsuz bir şekilde bitirecek kişi inanın kii..

Ya beden yapardım bunları demeyin…bir örnek verelim mal sahibine elden çıkardın verdin kaporayı,gittin bankaya kredi başvuru yaptın ekspertiz parasını ödedinn..tam eksper geldi işler ilerliyecek derken mal sahibi aradı ben satmaktan vazgeçtim çocuklar izin vermedi…yada falanca kişi 3 kuruş fazla vermiştir…..gibi gibi…inanın ki hiçbir şey talep edemezsiniz..

Ama bir gayrimenkul danışmanı ile bu yola çıkarsanız yapmış olduğunuz tüm masrafları ve vermiş olduğunuz kaparo bedelini 2 misli olarak yasal olarak geri talep edersiniz..

Bu maddeyi de geçtikten sonra..iş en son ve en zor olana geliyor tapuu günü….mal sahibi sana güvenmez sen ona..herkes haklı….tapuda memur paranı aldın mı diye sorar aldım dersen iş biter..satıcı olarak kapıdan çıkınca paranı almasanda kimseye bişi anlatamazsın..alıcı olarak da mal sahibine parayı teslim ettin mi olay biter ya giderken araba çarpar ölürsee hiçbir şeyin garantisi yok kii.gelin her işi bir ehli yapsın gayrimenkul yatırım uzmanları bu yüzden var..alıcı ve satıcı arasındaki güveni sağlamak için yok sa emlakçı diye bir meslek zaten olmazdı..

Herkes bildiği ve tecrübeli olduğu işi yapmalıdır.güvene dayalı bir gayrimenkul ticareti yapmak için iyi bir emlak uzmanı ile sorunsuz bir şekilde sonuca ulaşabilirsiniz

 

Kalın sağlıcakla…..

  • Son Eklenenler